Jo Nesbo „Królestwo” – recenzja.

Mechanik Roy Opgard wiedzie spokojne życie w małej, norweskiej wiosce. Jego brat, Carl, który spędził lata w Kanadzie, wraca do domu. Przywozi ze sobą nie tylko żonę, o której nie wiedział Roy, lecz także pomysł zbudowania hotelu w ich małej miejscowości. Na jaw zaczynają wychodzić mroczne tajemnice dotyczące tej rodziny, nie tylko dotyczące przeszłości, lecz także teraźniejszości..

Macie czasami tak, że po przeczytaniu książki myślicie o niej jeszcze przez kilka godzin i roztrząsacie wybory bohaterów? Ta właśnie należy do jednej z nich!

Bardzo przejmująca, wstrząsającą wręcz historia opowiadająca o kłamstwach, półprawdach i domysłach. O grzechach popełnionych przeciwko sobie, poświęceniu i egoizmie. O tajemnicach i tragediach. O miłości i jej braku. O wstydzie i chciwości. Rodzina Opgard skrywa mroczne, destrukcyjne sekrety, które wychodzą na jaw, gdy Carl wraca do domu, a miejscowy policjant wznawia śledztwo w sprawie śmierci rodziców braci. Tajemnica goni tajemnicę, jeden grzech niesie ze sobą kolejny i kolejny.. Mamy tu niedynamiczną akcję opisaną z perspektywy Roya, z pozoru spokojnego, trochę gburowatego mężczyzny, którego spokój zaburza pojawienie się brata, pełnego optymizmu i chęci do działania. Przyjazd Carla sprawia, że demony wracają razem z nim… Mamy kilka ram czasowych, nie gubimy się w nich jednak, a intrygująca tajemnica Roya sprawia, że chce się tę książkę czytać, by poznać zakończenie. Okazuje się jednak, że Carl również ma sekrety..

Książka jest obszerna, lecz nie nudzi, nie brakuje w niej emocji, choć Roy nie należy do zbyt wylewnych osób. Mamy ujętą małomiasteczkową mentalność, rodzinne problemy, trudne dylematy, złe wybory. Akcja jest dokładnie opisana, rozbudowana i dzięki temu zyskuje na wiarygodności, bohaterowie również. Może nie ma tu wielkich zaskoczeń na końcu, są jednak emocje zostawiające poczucie skołowania, które sprawiają, że nie czujemy żadnego niedosytu. Polecam!

6 myśli w temacie “Jo Nesbo „Królestwo” – recenzja.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s