Iwona Golonko „Teściowa kontra synowa, czyli o trudnych relacjach między kobietami” – recenzja.

Iwona Golonko jest ekspertką między innymi z zakresu budowania zdrowych relacji ze sobą oraz innymi, motywacji, inteligencji emocjonalnej, zaufania czy odporności psychicznej. W swojej książce skupia się na genezie konfliktów nie tylko między teściową, a synową, lecz także między matką, a córką oraz innymi osobami, z którymi porozumiewanie się jest dla nas problematyczne – również z samą sobą.

Kurczę, nie spodziewałam się po tej książce poruszania tak trudnych tematów – oprócz głównego, którego dotyczy tytuł – jak emocje, dzieciństwo czy walka z własnymi demonami. Zwłaszcza tak dobrze przedstawionych, dokładnie wyjaśnionych i zapakowanych w ładne pudełko praktycznych rozwiązań. Ta lektura jest istną skarbnicą wiedzy na temat zdrowych relacji między kobietami, a także synem lub mężem. Napisana przystępnym językiem, nieposiadająca nawet linijki zbędnej treści lektura wydaje się być lekiem na choroby kryjące się wewnątrz nas – tych, do których nie dopuszczamy nikogo, a przez które powstaje wiele problemów w naszych relacjach z innymi ludźmi. Poszerza horyzonty, przedstawia perspektywę zarówno teściowej, jak i synowej (lub innych osób, które ciężko nam zrozumieć) wgłębiając się w cechy charakteru generujące konflikty, analizując je, a także pomagając nam je zrozumieć i zaakceptować. Autorka dzieląc się ogromem wiedzy i doświadczenia zafundowała nam idealną w tej formie terapię, po którą każdy może sięgnąć, kiedy chce – a uważam, że warto sięgnąć po nią więcej niż raz. Istotę konfliktu i powodów jego powstania Iwona Golonko rozkłada na czynniki pierwsze, po czym każdy z tych czynników zostaje osobno opisany i przedstawiony na wielu przykładach, które często znamy z własnego doświadczenia. Książka pomoże nam, jeśli podejdziemy do niej z dystansem i otwartością na poznanie oraz zrozumienie własnych problemów – a mierzy się z nimi większość z nas, świadomie lub nie. Dodatkowym bardzo ważnym plusem jest to, że wiele z tych informacji przyda się rodzicom oraz przyszłym rodzicom, aby nasze dzieci mogły uniknąć podobnych sytuacji. Ta pozycja może czynić cuda, jeśli zdobytą wiedzę odpowiednio przepracujemy i wcielimy w życie – zmienimy wykreowaną przez siebie błędną wizję drugiej osoby, a także zaczniemy rozumieć błędy, które to my popełniamy. Poprawimy również nasze relacje z partnerem, dla którego także nie zabraknie tu cennych wskazówek co do sposobu postępowania i reagowania na konflikt dwóch bliskich mu kobiet. Czujemy się, jakby autorka znała naszą historię, a także nas samych i rozumiała nas jak nikt. Jestem jej wdzięczna za napisanie tej książki. Na końcu mamy kwestionariusz pozwalający określić typ naszej teściowej/synowej, a następnie wiele praktycznych wskazówek i ćwiczeń pokazujących, jak sobie z danym typem „poradzić” i tym samym załagodzić konflikt. Zdecydowanie polecam tę książkę!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Luna.

7 myśli w temacie “Iwona Golonko „Teściowa kontra synowa, czyli o trudnych relacjach między kobietami” – recenzja.”

 1. Bardzo przydatna wiedza i świetna recenzja 🙂 Chciałabym przeczytać tę książkę, choć relacje z teściową mam bardzo dobre. Ale tak ogólnie przydałoby się spojrzeć na wszystkie relacje i na samą siebie okiem eksperta w tej dziedzinie..

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ta książka jest również bardzo przydatna dla tych, którzy mają dobre relacje z teściową, bo nie skupia się tylko na tym temacie i to jest jej plus 🙂 zwłaszcza, że pomaga też zrozumieć, jak my wyglądamy w oczach innych.
   Dziękuję! 🙂

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s